حافظه های DDR2 :

حافظه های RAM از نوع DDR2 دارای ماژول ۲۴۰ پین هستند و قطعا سرعت بهتری نسبت به DDR دارند . این نوع حافظه‌ها می‌توانند چهار انتقال داده در یک پالس زمانی CPU یا در اصطلاح فنی four data transfer per memory clock cycle داشته باشند که تقریبا سرعت را نسبت به DDR ها دو برابر می‌کند. حافظه‌های DDR2 از دو کانال ارتباطی استفاده می‌کنند که در اصطلاح Dual Channel نامیده می‌شود و با اینکار شما هم نرخ انتقال بیشتری خواهید داشت و هم سرعت بیشتری را تجربه خواهید کرد.

حافظه های RAM از نوع DDR2 از مادربردهای قدیمی پشتیبانی نمی کنند و به نوعی می‌توان گفت Backward Compatible نیستند ، ساختار ماژول آنها کاملا با ساختار ماژول‌های DDR متفاوت است و بنابراین بر روی همان اسلاتی که DDR متصل می‌شود نمی‌توان آن را قرار داد. بنابراین شما نمی‌توانید حافظه‌های DDR را به DDR2 با داشتن یک مادربرد قدیمی بروزرسانی کنید.

 

حافظه های DDR3 :

این نوع حافظه ها از ولتاژ پایین تری نسبت به انوع قبلیشان استفاده می‌کنند ، و می توانند نرخ انتقال اطلاعاتی بالغ بر ۱۲٫۸ دهم گیگابیت در ثانیه را در مدل DDR3 1600 ارائه بدهند.

سیستم هایی که از DDR3 پشتیبانی می‌کنند می‌توانند ماژول‌های ۱ و ۲ و ۳ تایی بصورت بانک در کنار هم داشته باشند. اگر سیستم شما این مورد را پشتیبانی کند ، سیستم شما می‌تواند چندین RAM از نوع DDR3 که هم Dual Channel هستند و هم Triple Channel را در کنار هم داشته باشند که سرعت و کارایی RAM شما را نسبت به داشتن فقط یک ماژول RAM بسیار بسیار بالاتر می‌برد.

 

حافظه های DDR4 :

برجسته‌ترین تغییری که در DDR4 نسبت به DDR3 دیده می‌شود این است که سرعت و زمان بندیِ در دسترس بودن آن‌ها بازه‌ی گسترده‌تری دارد، مصرف برق کمتر و زمان بیکاری یا تاخیر آن‌ها هم کاهش یافته است.

هنگام نصب سخت‌افزار مختلف اگر متوجه شدید رده‌بندی‌های متفاوتی شبیه مثال بالا دارند، نیازی به نگرانی نیست. مادربرد شما به حدی هوشمند هست که بتواند بین قسمت‌های مختلف هماهنگی ایجاد کند.

 

در جدول زیر اطلاعات مختلفی از جمله نرخ انتقال اطلاعات، ولتاژ مصرفی و… در اختیارتان قرار داده ایم.

 

 

طراحی سایت توسط فراکارانت